MINI BLOG

Nie masz czasu na odpoczynek?

Twój odpoczynek, tak jak Ty go rozumiesz, jest ważny tak dla Ciebie, jak i dla relacji z Twoimi bliskimi. Na pewno zauważyłaś, że gdy nie jesteś wypoczęta, nie jesteś sobą, jesteś rozdrażniona, nie jesteś w stanie poświęcić wystarczającej uwagi innym, nie słuchasz uważnie, jesteś nieobecna.

W Twoim czasie wolnym nie pracuj, nie nadrabiaj zaległości, ale zadbaj o swoją regenerację. W ciągu dnia Twoja bateria się wyczerpuje, nikt nie naładuje jej za Ciebie, choćby chciał.

Jeśli do tej pory nie zaplanowałaś dla siebie czasu wolnego każdego dnia to pomyśl, czy jesteś w stanie wygospodarować choćby 10 minut, tylko dla siebie. Niech to będzie spacer, jeden rozdział książki, trochę dłuższy prysznic. Możesz nawet wpisać sobie zadanie "czas dla mnie" do kalendarza.

Pobierz Plakat Dzień dobry, dbaj o siebie

Martwisz się na zapas?

W życiu mało rzeczy jest stałych, raczej ciągle "coś" się nam przytrafia, lub boimy się, że się przydarzy. Tak już jest. Ale o ile nie mamy wpływu na niektóre zdarzenia, o tyle część z nich możemy potraktować jako zadania do rozwiązania.

Pomaga w tym strategia zarządzania problemem (opisana w książce), która krok po kroku przeprowadza nas od zauważenia problemu aż do jego rozwiązania. Bardzo pomocne jest też spisanie problemów, jak tylko nam się przydarzą, i powrót do nich, jak nieco ochłoniemy.

Doceń swoją siłę, do tej pory zrobiłaś mnóstwo rzeczy. Też nie ma sensu tracić energii na martwienie się na zapas, problemy będą a Ty z czasem będziesz je "odhaczać" jako kolejne sprawy do załatwienia.

Pobierz Plakat 3 kroki do szcześcia

Zabroniono Ci się złościć?

Emocje działają jak kontrolki, i informują nas o naszych potrzebach, o tym co się stało, i jak się z tym czujemy. Nieprawda, że nie można się złościć. Nie możemy wyładowywać naszej złości na innych, ale jak najbardziej możemy, a wręcz musimy ją czuć.

Złość informuje nas, że jakieś nasze potrzeby nie są spełnione lub przekroczone zostały nasze granice, chroni nas i innych, np. poczujesz złość, kiedy ktoś uderzy psa na ulicy.

Ważne jest umieć rozpoznawać swoje emocje. Bo gdy nami targają, a my nie umiemy ich nazwać, to nie wiemy tak naprawdę, co zrobić dalej, i jak sobie pomóc.

Czasem łatwo jest ustalić, skąd takie emocje. A czasem trudno. Ważne, żeby próbować i pytać siebie, co właściwie się tu zadziało.

Pobierz Plakat Zaraz wybuchnę

Masz wrażenie, że znikasz?

Jeśli wydaje Ci się, że jest Cię coraz mniej, że znikasz, rozpływasz się, to prawdopodobnie Twoje potrzeby aż krzyczą, żeby je usłyszeć: potrzeba akceptacji, szacunku, zaufania, uczenia się, nadziei, wolności. Ty i tylko Ty możesz przywrócić im właściwe miejsce w Twoim życiu i zacząć o nie dbać.

Szczególne znaczenie tego dbania o siebie zauważono w klubach AA, gdzie podkreśla się, że każdy ma prawo do myślenia - czasami - wyłącznie o sobie, proszenia o pomoc czy do własnych opinii i przekonań.

Zacznij zapisywać sobie, jak się czujesz (tzw. mood tracker) i spróbuj dojść, z czego to wynika i co TY możesz zrobić, żeby było lepiej (jeśli możesz myśl o sobie jako kimś, kto ma wszystko, żeby sobie pomóc, i że nie musisz liczyć na innych)

Pobierz Plakat Karta Praw Jednostki

"Nie" i "tak" to dwa potężne słowa

Zdarza się, że ktoś prosi nas o coś, a my instynktownie czy z przyzwyczajania, czy dobrego serca mówimy "jasne, tak", choć tak naprawdę nie jest nam to po drodze, i potem tego żałujemy. Albo mówimy "nie", ze strachu, choć w sumie to chcielibyśmy się czegoś podjąć.

Mówiąc "tak" oraz "nie" możemy świadomie kierować naszym rozwojem i robić miejsce na to, co naprawdę chcemy.

Oczywiście czasem powiemy "tak" a potem okaże się, że to jednak nie było dobre, bo np. nie mamy sił na imprezę, czy "nie", a za chwilę zrozumiemy, że jednak nasze priorytety są inne i jednak wolimy iść z dzieckiem na plac zabaw, niż "musieć" pracować po 18:00. To jest ok, siebie uczymy się całe życie. Z czasem łatwiej będzie zrozumieć nam nas samych

Pobierz Plakat Dziękuję, ale nie

Twój dzień to jeden wielki chaos?

Nie zawsze mamy wpływ na to co się dzieje. Ale możemy mieć wpływ na siebie. Przede wszystkim ubierz dzień w ramy.

Choć może wydaje się, że rytuały są mało znaczące, to jest wprost przeciwnie.

Rytuały dają poczucie sprawczości i bezpieczeństwa, ustalają ramy, w których łatwiej w ciągu dnia się poruszać. Rytuały mają nam pomóc się zakotwiczyć.

Niech rytuały będą jak stary przyjaciel, którego znamy i choć może nie widzimy się codziennie to jak się spotykamy to znowu czujemy się przy nim bezpiecznie. Rytuałem może być określona kolejność wykonywanych czynności rano lub po przyjściu do domu, koktajl warzywno-owocowy zawsze w sobotę czy wieczorny spacer

Pobierz Plakat Znam własne tempo

Jedno Zadanie na dzień


Dobrze jest mieć miejsce, np. notes lub telefon, w którym będziesz mogła sobie zapisać, co chcesz danego dnia zrobić, co może musisz zrobić.

Niech to nie będzie dużo, maksymalnie trzy zadania na dzień, a optymalnie jedno. Nie chodzi przecież o przeładowaną listę spraw do załatwienia. Ważne, żeby te zadania były realne do realizacji i wnosiły jakąś wartość do Twojego życia.

Dzięki temu rozłożysz pracę w czasie, dasz sobie czas na odpoczynek, a odkładając część zadań nauczysz się nieco odpuszczać na rzecz Twojego czasu, i pozbędziesz się wrażenia, że "przecież miałaś coś zrobić" - nie będzie już "coś", tylko konkretne zadanie z Twojej listy

Pobierz Plakat Znam własne tempo

Nie wymyślaj koła od nowa


Jeśli robimy coś co jakiś czas, tak jak zakupy czy wyjazdy lub sprzątanie, łatwiej jest nam ( i szybciej) wykonywać pracę wg ustalonej wcześniej, luźnej listy. Dzięki temu, że robimy coś niemal "na automacie" nie musimy trafić czasu na ciągle przetwarzanie informacji.

Nie potrzeba zatem za każdym razem poruszać się chaotycznie po domu pakując rzeczy na kolejny wyjazd pod namiot czy zastanawiać się, czy lepiej jest zacząć od odkurzania czy może lepiej od mycia luster.

Raz ustalona lista todo nie musi być na zawsze, ale może być naszym przewodnikiem.

Pobierz Plakat Znam własne tempo