Z tego artykułu dowiesz się:
Co robić, kiedy zauważyłaś, że robi Ci się próchnica?
Przez lata, a w sumie od zawsze byłam przekonana, że jak ma się próchnicę to trzeba iść z tym do dentysty. Zaczęłam się jednak nad tym zastanawiać, kiedy na youtube natknęłam się kiedyś jednak na filmik, który mówi inaczej (zostawiam go -> Na marginesie)
Szukałam wtedy raczej informacji, czemu próchnica w ogóle powstaje.
Okazuje się, że ząb musi mieć wystarczającą ilości minerałów (wapnia i fosforu), żeby być silnym i odpornym na próchnicę. Ząb co prawda powolutku traci te minerały, czyli deminaralizacja tak rozumiana jest naturalna, ale w tym samym czasie natura o nas zadbała i nasza ślina ma te pierwiastki, i reminalizuje zęby. Oraz chroni je przed kwasami. I na co dzień to wystarcza. Równowaga jest fajnie zachowana.
Problem próchnicy zaczyna się wtedy, kiedy mamy:
zbyt niskie pH śliny oraz
zbyt słabe szkliwo (za mało minerałów)
Te dwa to przyczyna, dlaczego bakterie (dokładnie Streptococcus mutans, które są naturalnym, ale ograniczonym składnikiem naszej śliny) zaczynają się za bardzo namnażać.
Ślina robi się kwaśna (czyli jej pH * jest niskie) kiedy:
jemy sporo cukrów prostych, lub / i
mamy już próchnicę (bakterie produkują kwasy, które dodatkowo obniżają pH śliny)
A szkliwo mamy zbyt słabe, kiedy:
nie myjemy zębów pastą z fluorem
mamy za mało śliny, bo np. nie pijemy wody
Żeby to poukładać, skąd się bierze próchnica, to kolej jest mniej więcej taka:
Jemy codziennie cukierka
Bakterie cukierka rozkładają, jednocześnie się nimi żywiąc, namnażają się
Produkują kwas, ten obniża pH śliny
Gdy pH śliny jest długo obniżone i jemy dalej cukierki to bakterie dalej i swobodniej się namnażają
Zagnieżdżają się w zębie i zaczynają niszczyć szkliwo
Próchnica to taka infekcja, coś jak gardła, tylko zęba. Choroba słabego zęba spowodowana bakteriami.
Gdybyśmy albo nie jedli tyle cukierków, albo podnieśli po cukierkach pH śliny, albo mieli mocne szkliwo, to nie mielibyśmy ostatecznie próchnicy.
Większość z nas idzie wtedy do dentysty, dentysta oczyszcza dziurę (z tych bakterii) i zasklepia wypełnieniem. Czasem pomaluje ząb fluorem (to jest dobre).
Ale można też inaczej. Bo wniosek z badań nad próchnicą jest taki - wystarczy powalczyć na dwóch frontach. Zarówno, żeby nie mieć próchnicy. Jak i - kiedy już jest.
* pH możesz sobie dla rozrywki 😄 zbadać papierkiem lakmusowym, spokojnie da się je kupić na necie Zbyt niskie pH często nazywa się potocznie "zakwaszeniem"
Poniższe przetestowałyśmy z córką na jej małej próchnicy wielkości główki od szpilki. Potem dla pewności, że to nie był przypadek - przetestowałam na moim zębie: próchnica 2x wielkość głowki od szpilki. W żadnym razie próchnica nie dochodziła do nerwa. Była po prostu mała.
Pory posiłków i rozsądne ilości cukru
Żeby podnieść pH w buzi daj ślinie przestrzeń - nie jedz nawykowo pomiędzy posiłkami. Ogranicz też ilość słodyczy. Pij wodę. To powstrzyma dalszy rozwój próchnicy.
Ale też - nie dajmy się zwariować. Przecież od zjedzenia czekolady czy ciasta nic się nie stanie. Tu jest mowa o przerwaniu notorycznego jedzenia góry słodkości.
Wypłukanie ust - niech ślina robi swoją pracę
Jak zjesz słodkie (i dobrze, wszystko jest dla ludzi) to wypłukaj usta (jak nie masz jak, to popij szklanką wody). Po to, żeby wypłukać resztki z zębów, tym samym żeby te bakterie, które rozkładają cukry (Streptococcus mutans) nie musiały już pracować. Niech Twoja dobra ślina robi dalej swoją robotę. Jeśli nie masz ubytków, które zaburzają równowagę, to ślina sobie poradzi.
Ślina jest antybakteryjna, antywirusowa, ma właściwoci przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, chroni zęby przed kwasami, jest świetną ochroną przed próchnicą. O ile jej pozwolimy.
Ksylitol
Możesz też Twojej ślinie pomóc, żując przez około 10 minut gumę z ksylitolem. Guma z ksylitolem:
zwiększa ilość śliny - to jest najważniejsze
podnosi pH śliny
zwalcza bakterie
Olej kokosowy
Bakterie zwalczysz również płukając usta olejem kokosowym, przez około 10-20minut. Są badania potwierdzające to, że olej kokosowy neutralizuje bakterie, przyklejają się do niego po prostu. Po takim płukaniu wypłucz usta i umyj zęby. Wiadomo - nie połykaj (uprzedzam - jak połkniesz trochę to nic się nie stanie ;))
Żeby szkliwo na powrót umiało się opierać bakteriom przede wszystkim pamiętaj - znowu - o ślinie 🙂
Dr Ellie Phillips z filmiku, który zostawiłam -> Na marginesie mówi tak, nie potrzebujesz wymyślnych past do zębów, remineralizacji czy mocnych płynów z florem. Potrzebujesz zdrowej śliny i czasu, żeby Twoja ślina wyleczyła ząb.
Dlaczego? Bo:
ząb chce śliny. Bo ślina ocieka - że tak powiem ;) w minerały potrzebne zębom
ząb chce, żeby ślina miała właściwe pH, wtedy szkliwo może się na powrót mineralizować
Czyli dążymy do tego, żeby zdrowa ślina była w buzi. Co zrobić, żeby taka była - opisaliśmy wyżej w rozdziale Front walki nr 1 - Wyższe pH śliny
Ale możesz przyśpieszyć proces mineralizacji. Zrobisz to używając:
past z fluorem
opcjonalnie płukanki z fluorem
Dobrze. Mając tą wiedzę, jak możemy teraz ją zastosować? Poniżej napisałam moją rutynę dotyczącą zębów ;)
myłam zęby pastą z fluorem
przed wypluciem płukałam jeszcze usta powstałą pianą
żułam 10 minut gumę z ksylitolem
myłam zęby pastą z fluorem i - jak rano -
przed wypluciem płukałam jeszcze usta powstałą pianą
dodatkowo na noc płukałam usta albo płynem z fluorem (jakimś tanim z Rossmana) albo olejem kokosowym
Córka robiła to samo, ale nie płukała ust. Poprzestała na myciu zębów oraz gumie.
U córki po tygodniu, a u mnie po dwóch zniknęła próchnica. Nie skłamię, jak napiszę, że zrobiłam minę: WHAT? OMG. Serio. Nie wierzyłam. Ale mega się ucieszyłam. Jakbym posiadła jakąś tajną wiedzę ;)
A potem córka mi powiedziała, że dentystka mówiła dzieciom o tym, że próchnicę można zawrócić. No to pytam Oliwki 🧡 Jak to? Czemu mi nie mówiłaś? Oliwka odpowiedziała: Bo nie wiedziałam, jak to zrobić. No faktycznie, myślę sobie. Dzieci dostały informację, że się da. Ale nikt nie powiedział: jak?
No to już wiesz, czytelniczko.
-> Na marginesie zdjęcia testów mojego zęba 😁, wykonane na przestrzeni dwóch tygodni. Oglądasz na własną odpowiedzialność. Została mi dosłownie mała plamka.
Spis treści
Na marginesie
⭐ Filmik "Jak odwrócić postępującą próchnicę"
⭐ Zdjęcie mojej próchnicy (oglądasz na własną odpowiedzialność ;))
Etykietki
Do zapamiętania:
Twoja ślina poradzi sobie z próchnicą, jeśli jej pozwolisz
Pij wodę
Nie jedz między posiłkami
Jedź rozsądne ilości cukru i płukaj usta po słodkim
Możesz jej pomóc myjąc 2 x dziennie zęby pastą z fluorem oraz jedząc gumę z ksylitolem po posiłku (dodatkowo opcjonalnie płukając usta przed snem płynem z fluorem)